Atatürk İlkokulunda düzenl..." />
  • Dolar Alış / Satış: 3.752 / 3.759
  • Euro Alış / Satış: 4.697 / 4.705
  • ANKARA:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

”TALEP GELİRSE NEDEN OLMASIN”

20 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
771 defa okundu.
”TALEP GELİRSE NEDEN OLMASIN”

Atatürk İlkokulunda düzenlenen Fialeti seminerine katılan PTT Ankara İl Müdür Yardımcısı İhsan Ekem AA muhabirinin ”2011 yılında Satıkadın anısına anma pulu basıldı, aynı şekilde Atatürk’ü Ankara’ya gelişinde karşılayan Kazanlı Seymenbaşı İbrahim Çavuş adına da bir pul basmayı düşünürmüsünüz?” şeklindeki sorusuna ”Satıkadın da Güvençli İbrahim Çavuş da bizim milli değerlerimizdendir. Kaymakamlık yada Belediye tarafından bir istekte bulunulursa neden olmasın” diye yanıtladı.

Birçoğumuzun küçük yaşlarda ilgilendiği ve artık anılarımızda kalan pul koleksiyonculuğunun yeniden yaygınlaşması için çalışmalar sürüyor.

????????????????????????????????????

Ankara Valiliği ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ”Çocuk Dostu Şehir Ankara Projesi” kapsamında verilen eğitimlerle pul koleksiyonculuğu yeniden hayat buluyor

Bu çerçevede Ankara’nın Kazan İlçesindeki öğrencilere de pul ve pulculuk eğitimi verildi. Sinevizyon eşliğinde verilen seminere katılan öğrenciler adeta tarihi filateli yolculuğuna çıktı.

Seminere konuşmacı olarak katılan ve dünyada ilk pulun 1840 yılında İngiltere’de, ülkemizde ise 1863 yılında basıldığını belirten Ferda Behzatoğlu Türkiye’de pul basma yetkisinin sadece PTT’de olduğunu, pulun da bayrak gibi, para gibi bağımsızlık sembollerinden birisi olduğunu söyledi.

Konuşmasında pul koleksiyonculuğunun çocuklar üzerindeki olumlu etkilerine de değinen PTT görevlisi konuşmacı Ferda Behzatoğlu ”Pul kültürdür, gönüllü turizm elçisidir. Pulları incelediğimizde ait olduğu ülkeye ait birçok tarihi ve kültürel bilgiye ulaşılabilir. Pul düşündürür, düşündürürken araştırır, araştırırken öğretir. Eğer siz de bir pul koleksiyoncusuysanız bu size tertipli ve düzenli olmayı sağlayacaktır. Kötü alışkanlılardan uzak durmanızı, sosyal yönünüzün artmasını sağlayacaktır.” dedi.

????????????????????????????????????

Konuşmasında kişisel pulların da yapılabileceğinin bilgisini de veren konuşmacı ”Mesela yeni doğan kardeşiniz için pul yaptırmak istiyorsunuz onun fotoğrafını çekip bize gelmeniz yeterli. Siz bu pulları her gönderide kullanabilirsiniz.” dedi.

Seminerde sahneye gelen bir posta dağıtım görevlisi de mektubun alıcısına ulaşıncaya kadar geçirdiği aşamaları çocuklarla paylaştı.

Seminerin sonunda çocuklardan birer mektup yazmaları sözünü alan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya öğrencilerin yazdıkları mektupları görmek için en kısa zamanda okulu ziyaret edeceğini söyledi.

????????????????????????????????????

Karşılıklı soru cevaplarla geçen seminerde çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Kazan İlçe Milli Eğitim Müdürü Serhat Oğuz da konuşmasında ”Hayat bilgisinin, fen bilgisinin, matematiğin vesaire derslerin, akademik başarılarının öncelendiği bir okulda birden bire böyle pulla ilgili bir parantez açmak öğrencilerimiz için çok güzel oldu. Değişiklik oldu. onların gündemlerine böyle güzel konuyu getirmiş olduk.” dedi.

????????????????????????????????????

Share

Comments

comments

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN