• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • ANKARA:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

BEN DE ”KIRMIZI’YA AŞIĞIM” DEDİM

11 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
871 defa okundu.

Kazan’da şoför esnafına ‘Trafik psikolojisi ve trafik adabı eğitimi’ verildi. Uzman psikolojik danışman ve aile terapisti Özden Yılmaz Bilgin sürücü kurslarında yeni uygulanmaya başlayan ‘Trafik Adabı dersinden’ de örnekler vererek trafikte karşılaşılan sorunların çözümü konusunda bilgiler verdi.

Eğitim seminerinin soru cevap bölümünde söz alan sürücülerden birisi trafikte karşılaştığı bir olayı anlatarak, ‘’Ben kırmızı ışıkta beklerken yanımdaki sürücü bana Sen kırmızıya aşıkmısın? Dedi ve fırladı gitti. Ben de kendisine ‘Krımızı yandığı sürece kırmızıya aşığım diye cevap verdim.’’ Dedi.

????????????????????????????????????

Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Müdürlüğünün birlikte düzenledikleri eğitim seminerinde sürücülere trafikte karşılaşabilecekleri sorunlar ve çözüm yolları anlatıldı.

Çoğunluğu okul servis sürücülerinden oluşan şoförlere sorunların çözümü için öncelikle öfke kontrolü, karşıdakine karşı sabır ve tahammül, hoşgörü gibi değerlerin yaşamın her anına dahil edilmesiyle mümkün olacağı söylendi.

Trafik adabının insanların trafik içerisinde bireysel ve birbirlerine karşı davranış şekilleri olduğunu belirten Bilgin, ‘’Trafik psikolojisi şoförlerin kurallara uyup uymadıklarını belirliyor. Trafik adabı sorumluluk, yardımlaşma, saygı tahammül, sabır gibi yeteneklerimizi kullanma becerisidir. Bu yeteneklerimizi davranışa dönüştürdüğümüz ölçüde karşılaştığımız sorunların üstesinden kolaylıkla gelebiliriz. Empati, öfke yönetimi ve beden dilini kullanarak da bu yeteneklerimizi hayata geçirebiliriz.’’ Dedi.

????????????????????????????????????

Uzman psikolojik danışman ve aile terapisti Özden Yılmaz Bilgin konuşmasının devamında şu bilgilere yer verdi.

Araştırmalar bize gösteriyorki genel kişilik özellikleri araba kullanımını etkiliyor. Bir insanın araba kullanma stiline bakın onun nasıl problem çözeceğine, hayatındaki çatışmalarını nasıl yöneteceğini görün. Dinimizde de kul hakkı diye çok güzel bir sözcük. Şu dünyada gerçekten kul hakkına sahip çıkarak yaşabildiğimizde çatışma kalmaz.

Müftülük Konferans Salonunda verilen seminere Kaymakam Murat Duru, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Yazıcı, İlçe Emniyet Müdürü Murat Sansar, Şoförler ve Kamyoncular Odası Başkanı Bünyamin Akdere, Vasıf Akdere ve sürücüler katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN