Ülkemizde henüz yeni b..." />
  • Dolar Alış / Satış: 3.752 / 3.759
  • Euro Alış / Satış: 4.697 / 4.705
  • ANKARA:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

MUCİZE GÜBRE KAZAN’DA ÜRETİLİYOR

6 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1373 defa okundu.
MUCİZE GÜBRE KAZAN’DA ÜRETİLİYOR

Ülkemizde henüz yeni bir sektör olarak adını duyuran solucan gübresi üretimi her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. Kazan’da da 3 girişimci bir araya gelerek organik tarımda kullanılmak üzere solucan gübresi üretmeye başladı.

İnternetten gelecek vaad eden işleri araştıran 3 kafadar girişimci hobi olarak başladıkları solucan gübresi üretimiyle dünyaya açılmayı hedefliyor.

Kiraladıkları 300 metrekarelik tavuk çiftliğinde işe koyulan  genç girişimciler şimdilik 1 milyon Kırmızı California Solucanıyla aylık 4 ton gübre elde etmeyi başardılar. Hedefleri ise hobiyi ticarete dönüştürerek yurt dışına açılmak ve ülkeye döviz kazandırmak.

Kazan’da sayıları 7’ye ulaşan ve şimdilik hobi olarak üretim yapan girişimciler hazırladıkları bir proje ile de ilçedeki halk pazarı atıklarını da solucan yemi olarak kullanıp geri dönüşüme kazandırmayı planlıyorlar.

Genellikle sadece toprağı havalandırdığı bilinen solucanın faydaları say say bitmiyor. Toprağı tamir ediyor, kimyasallardan temizliyor, bitki verimini en az %40 artırıyor, su ihtiyacını azaltıyor, sebze ve meyvelerin özlenen tatlarını geri veriyor.

Solucanlara yem olarak da büyükbaş hayvan gübresi veriyorlar.

Adına toprak merhemi adını verdikleri mucize gübre önce kurutuluyor, ardın parçalanıp elendikten sonra çuvallanıp satışa hazır hale getiriliyor.

????????????????????????????????????

Toprağın sigortası solucan

Girişimci Vedat Taşbaşı: İnsanlar solucan gübresi deyince aa solucan gübresini nasıl elde ediyorsunuz, solucanları mı öldürüyorsunuz gibi tepki veriyorlardı. Solucan gübresi solucanın dışkısından elde edilen bir gübre. Hatta insanlar bahçemde toprağımda çok solucan var bu solucanları ne yapacağım nasıl öldürebilirim diye bize gelen insanlar var. Biz bu insanlara her zaman şunu söylüyoruz. Lütfen sakın solucanlarınıza dokunmayın onlar sizin toprağınızın geleceği, onlar sizin çocuklarınıza bırakacağınız toprağın daha kaliteli, daha sağlıklı olması için en büyük güvence en büyük teminat. Onlar toprağın sigortası lütfen o solucanlara dokunmayın diyoruz.

İsrail çölü tarıma açtı

Girişimci Biyolog Osman Tırpan: Ülkemizde şu anda yeterli düzeyde bilinmiyor ama Amerika’da 1952 yılından beri kullanılmakta. İsrail solucan gübresiyle çölü tarıma açtı. Rusya Çernobil gibi nükleer santrallerin topraklarını solucan gübresiyle tarıma açtı. Bugün siz bitkinizden daha iyi verim almak için kimyasal gübre kullanıyorsunuz. Kimyasal gübre hiçbir zaman doğada kaybolmaz. Bir şekilde yine insana geri dönüyor. Ama doğal gübrenin en büyük avantajı size hem verimi artırırken doğal bir beslenme yolu kazandırıyor.

Share

Comments

comments

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN