Yaşıtları yaz tatilini..." />
  • Dolar Alış / Satış: 3.752 / 3.759
  • Euro Alış / Satış: 4.697 / 4.705
  • ANKARA:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

YAŞITLARI TATİLDE ONLAR TARLADA

1 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
609 defa okundu.
YAŞITLARI TATİLDE ONLAR TARLADA

Yaşıtları yaz tatilinin keyfini çıkartırken Doğu ve Güneydoğu illerinden ekmek parası için Kazan’a gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocukları da aileleriyle birlikte tarlada çalışıyor.

Nisan ayının başında geliyor Kazan’a ekmek parası için ve tarlaya kırağı düşene kadar kalıyorlar burada. Yılsonunu beklemeden ayrılmak zorunda kalıyorlar okuldan ve geç başlıyorlar yeni eğitim dönemine.

Yaz ayları çocuklar için karne ve tatil demek, ancak onlar tarlada çapa yapıyor, ot ayıklıyor, domates biber topluyor, kasa taşıyorlar.

Bu çocukların kendileri küçük ama hayalleri büyük. Kimi doktor, kimi öğretmen, kimi avukat, kimisi de asker olmak istiyor. İçinde bulundukları şartlara rağmen hayallerinden taviz vermiyorlar. Her ailede farklı bir hikayesi olsa da ortak yanları sahip oldukları maddi imkansızlıklar.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Okulların yaz tatiline girmesinin ardından yaşıtları tatil için denize koşarken onlar soluğu tarlada alıyorlar. Ya tarlada ailelerine yardım ediyorlar, ya çadırdaki işlerle ilgileniyor küçük kardeşlerine bakıyorlar.

Mevsimlik tarım işçileri adına konuşan Mehmet Çiftçi (35) Urfa’dan çalışmak için Kazan’a geldiklerini belirterek çektikleri sıkıntılara değecek kadar para kazanamadıklarını, hatta bazen çalıştıklarının karşılığını dahi  alamadıklarından yakınarak, “Çoluk çocuk perişanız, bu çocukların eli kalem defter kitap tutması gerekirken onlar çapa yapıyor, bizimle birlikte tarlada çalışıyorlar. Sezonun sonuna geldik memleketimize döneceğiz ama dönüş paramız yok. İlgili devlet büyüklerimizden yardımcı olmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Fesih yılmaz’da mevsimlik tarım işçilerinin hayatının tarlalarda geçtiğini ve zor bir yaşamları olduğunu belirterek, kadınların kimi zaman tçadırda doğum yaptığını, çocukların da okullarından geri kaldığını söyledi.

Share

Comments

comments

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN