Arı neslinin devamı ..." />
  • Dolar Alış / Satış: 3.752 / 3.759
  • Euro Alış / Satış: 4.697 / 4.705
  • ANKARA:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KRALİÇELERİN %35’İ KAZAN’DAN ÇIKIYOR

14 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
946 defa okundu.
KRALİÇELERİN %35’İ KAZAN’DAN ÇIKIYOR

Arı neslinin devamı ve kaliteli bal üretiminin vazgeçilmez unsuru olan kraliçe arı üretiminin %35’i Kazan’dan karşılanıyor.

Türkiye Kalkınma Vakfı (TKV) Destek Tarımsal Üretim İşletmeleri Üretim Müdürü Alim Tutar Türkiye’de yılda üretilen yaklaşık 300 bin adet kraliçe arının 100 bin adedinin Kazan’da üretildiğini söyledi.

????????????????????????????????????

Kraliçe arı olarak da bilinen ana arı üretimiyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Alim Tutar Türkiye’deki yıllık ana arı üretiminin %35’ini tek başına karşılaması itibariyle ana arı deyince Kazan akla geldiğini belirterek, “Bu bir ilçe için ciddi bir rakamdır. Sahip olduğu potansiyel itibariyle Türkiye’de ana arı üretimine ivmeyi veren yer Kazan’dır.” Dedi.

Arıcılığı hemen herkes tarafından yapılabileceğini ancak ana arı üretiminin özel bir bilgi ve tecrübe gerektiğini belirten Alim Tutar,  ana arı üretiminde Kazan’ın ön planda olmasını ise TKV Entegre Arıcılık Tesislerinin Kazan’da bulunması, ulaşım imkanları, sulum tarım yapılması, zirai ilaçların fazla kullanılmaması ve bölgenin florasının zengin olması şeklinde açıkladı.

????????????????????????????????????

Gıda Tarım ve Hayvancılık Kazan İlçe Müdürlüğü Veteriner Hekimi Mustafa Turan da ana arı üretimi denince ilk olarak Türkiye’de Kazan’ın akla geldiğini belirterek, “Damızlık ana arı üretimi Türkiye’de ilk olarak Kazan’da başlamıştır. Bu yüzden ana üretimi konusunda Kazan ciddi bir potansiyele sahiptir. Bugün Kazan’da 10 işletme tarafından bir sezonda yaklaşık 100 bin adet ana arı üretilmekte, bunun karşılığında ise 3 milyon Lira gelir elde edilmektedir. ” Dedi.

Ana arı üreticisi Ali Süslü de ilk ana arı üretiminin Kazan’da başladığını ve daha sonra bütün Türkiye’ye yayıldığını belirterek, Kazanlı ana arı üreticilerinin kış mevsimini güney illerinde geçirdikten sonra Mayıs ayında Kazan’a geldiklerini söyledi. Süslü Kazan’da 5 ay süren sezonda sadece kendi işletmesinde 20 bin ana arı üreterek sattığını kaydetti.

 

Share

Comments

comments

Anahtar Kelime: , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN